Fel meddelas till Per Eklöf, 070-2457579 eller info@pe-timing.se

ARRANGEMANG

2019
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 7/12
Långa Terräng-DM 5/10
Karlsängsloppet 3/10
Bergslagsleden Ultra 21/9
Bergslagsleden Ultra 21/9 (Sträcktider)
Norasjön Runt 14/9
51:an Loppet 1/9
Utmaningen 5/7
Lindesjönloppet 6/6
Fjugestaloppet 29/5
Nora Marathon 16/3

2018
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 8/12
Långa Terräng-DM 20/10
Karlsängsloppet 4/10
Anna-Loppet 30/9
Bergslagsleden Ultra 22/9
Bergslagsleden Ultra 22/9 (Sträcktider)
Norasjön Runt 8/9
Utmaningen 6/7
Lindesjönloppet 6/6
Fjugestaloppet 24/5
Linde-Rännet 24/3
Nora Marathon 17/3

2017
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 9/12
Karlsängsloppet 5/10
Karlsängsloppet för alla 5/10
Anna-Loppet 1/10
Norasjön Runt 9/9
Utmaningen 7/7
Terräng-DM 8/4
Nora Marathon 18/3

2016
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 10/12
Hostruset 8/10
Karlsängsloppet 6/10
Anna-Loppet 2/10
Norasjön Runt 10/9
Utmaningen 8/7
Viby Marathon 2/7
Lindesjönloppet 6/6
Nora Marathon 19/3

2015
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 12/12
Armada Run 14/10
Anna-Loppet 4/10
Karlsängsloppet 1/10
Norasjön Runt 12/9
Utmaningen 3/7

2014
Sylvesterloppet 31/12
Anna-Loppet 5/10
Karlsängsloppet 2/10
Norasjön Runt 13/9
Utmaningen 4/7

2013
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 3/10
Utmaningen 5/7

2012
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 4/10
Utmaningen 6/7

2011
Karlsängsloppet 6/10

2010
Karlsängsloppet 7/10

2009
Karlsängsloppet 1/10

2008
Karlsängsloppet 2/10

2007
Karlsängsloppet, återkomsten 6/10
Karlsängsloppet 4/10

NORASJÖN RUNT 14/9 2019

Klasser
K35 (2)
K40 (4)
K45 (7)
K50 (4)
K55 (5)
K60 (0)
K65 (2)
K70 (0)
K75 (1)
K80 (0)
Kvinnor juniorer (1)
Kvinnor seniorer (2)
M35 (8)
M40 (12)
M45 (12)
M50 (18)
M55 (8)
M60 (3)
M65 (6)
M70 (3)
M75 (3)
M80 (0)
Motionsklass (112)
Män juniorer (1)
Män seniorer (11)
Tävlingsklass kvinnor (28)
Tävlingsklass män (86)

Samlad resultatlista (226)


Startlista (Antal anmälda: 226)
NORASJÖN RUNT 14/9 2019 - RESULTAT              [Resultatlista för utskrift]

MOTIONSKLASS  (21097,5 m)
Pl. Namn Förening Tid Diff. Tempo
1 Niklas Hasselwander -79 Närkes Kil 01:24:00 00:00 03:59
2 Björn Engqvist -81 Örebro 01:27:51 03:51 04:10
3 Patrik Jansson -92 Örebro 01:27:57 03:57 04:10
4 Henrik Grankvist -90 Väsby SS Triathlon 01:34:19 10:19 04:28
5 Per Malm -84 Mikkeller Running Club 01:35:02 11:02 04:30
6 Henrik Gustafsson -87 Örebro 01:35:13 11:13 04:31
7 Adam Hjerpe -87 Stockholm 01:35:19 11:19 04:31
8 Staffan Östlund -82 Örebro 01:35:21 11:21 04:31
9 Tim Nylander -82 Bohus 01:36:05 12:05 04:33
10 Magnus Lundh -71 Örebro 01:36:59 12:59 04:36
11 Rickard Jorstig -78 Puderpundarna Örebro 01:37:10 13:10 04:36
12 Jörgen Bengtsson -76 IK Fyris Uppsala 01:37:31 13:31 04:37
13 Martin Wallin -73 CK Kultur 01:37:48 13:48 04:38
14 Ronnie Hansson -78 Nora 01:38:13 14:13 04:39
15 Tobias Eriksson -83 Örebro 01:39:04 15:04 04:42
16 Jonas Olsson -75 Danfo Runners 01:40:44 16:44 04:46
17 Nichlaes Eriksson -84 Axa Sports Club / Nora 01:40:51 16:51 04:47
18 Marcus Pettersson -88 Nora 01:41:49 17:49 04:50
19 Fredrik Jonsson -76 Örebro 01:42:45 18:45 04:52
20 Torben Pihl -73 Göteborg 01:43:10 19:10 04:53
21 Emil Lager -85 Löa 01:44:10 20:10 04:56
22 Fredrik Karlsson -78 Örebro 01:44:58 20:58 04:59
23 Carl Åkerlund -80 Göteborg 01:45:17 21:17 04:59
24 Nicklas Gryth -73 Born 01:45:25 21:25 05:00
25 Anton Sönnerstam -83 Karlskoga 01:45:45 21:45 05:01
26 Niklas Hagberg -77 Uppsala 01:46:44 22:44 05:04
27 Mikael Jorstig -74 Puderpundarna Örebro 01:47:16 23:16 05:05
28 Per Åkesson -62 Lund 01:47:37 23:37 05:06
29 Klas Rosell -74 Nora 01:47:39 23:39 05:06
30 Peter Andersson -69 Nora 01:47:41 23:41 05:06
31 Niklas Rönning -77 Nora 01:47:55 23:55 05:07
32 Ulf Björklund -67 Västerås LK 01:48:17 24:17 05:08
33 Johan Lundqvist -64 Sundhetsbolaget 01:48:50 24:50 05:10
34 Rikard Björling -62 Motala 01:49:26 25:26 05:11
35 Stefan Andersson -73 Källbottens IK 01:49:54 25:54 05:13
36 Erik Åkerlund -77 Huddinge 01:50:27 26:27 05:14
37 Richard Dahlgren -84 Örebro 01:50:59 26:59 05:16
38 Mikael Brunnberg -90 Ssideline City 01:51:16 27:16 05:16
39 Jakob Fransson -97 OK Milan 01:51:17 27:17 05:16
40 Gabriel Hirsch -80 Älvsjö 01:51:21 27:21 05:17
41 Jan Karlsson -63 Karlskoga 01:51:22 27:22 05:17
42 Anders Höök -67 Örebro 01:51:27 27:27 05:17
43 Johan Fredrik Söderlöf -74 Löa SK 01:51:53 27:53 05:18
44 Karin Petersson -71 Stockholm 01:52:05 28:05 05:19
45 Sören Spjuth -61 Aspa IK 01:52:27 28:27 05:20
46 Jan Jorsäter -71 Örebro 01:53:14 29:14 05:22
47 Niklas Ryden -92 Lindesberg 01:53:28 29:28 05:23
48 Juhani Järlinge -61 Lindesberg 01:53:43 29:43 05:23
49 Jonas Granemar -79 Örebro 01:53:54 29:54 05:24
50 Michael Hofseth -69 Nora 01:54:21 30:21 05:25
51 Stina Engelheart -76 Lindesberg 01:54:28 30:28 05:26
52 Torbjörn Karlsson -74 Degerfors 01:54:45 30:45 05:26
53 Magnus Wikström -66 Nora 01:54:57 30:57 05:27
54 Lene Marthinussen -82 Örebro 01:54:57 30:57 05:27
55 Tomas Wall -61 Bocksboda löparklubb 01:55:24 31:24 05:28
56 Martin Kristoferson -70 Finspång 01:55:34 31:34 05:29
57 Christer Larsson -65 Åkersberga 01:55:40 31:40 05:29
58 Cornelia Helsingius -93 Örebro 01:55:43 31:43 05:29
59 Therese Bratting -74 Degerfors 01:56:25 32:25 05:31
60 Christer Eskilsson -71 Nocout, Linköping 01:56:30 32:30 05:31
61 Erik Skjöldebrand -73 Örebro 01:57:14 33:14 05:33
62 Åsa Lindström -70 IFK Nora 01:58:07 34:07 05:36
63 Sajan Varghese -83 Örebro 01:58:24 34:24 05:37
64 Johan Nordfeldt -82 Lindesberg 01:59:04 35:04 05:39
65 Lars Holmström -69 IKW Köping 01:59:08 35:08 05:39
66 Per Melin -67 Karlskoga 01:59:33 35:33 05:40
67 Sara Melin -78 Karlskoga 01:59:33 35:33 05:40
68 Andreas Forslund -74 Nora 02:00:56 36:56 05:44
69 Chelsea Lööw -79 Karlskoga 02:03:55 39:55 05:52
70 Håkan Boman -65 Nora 02:04:35 40:35 05:54
71 Rebecca Grenehed -93 Norrköping 02:04:50 40:50 05:55
72 Eva Gillsell -59 Nora 02:05:01 41:01 05:56
73 Caroline Alm -80 Kristinehamn 02:06:52 42:52 06:01
74 Soile Ohvo -72 Karlskoga 02:07:19 43:19 06:02
75 Niclas Nyberg -82 Lindesberg 02:07:45 43:45 06:03
76 Maria Lobell -71 Karlskoga 02:08:03 44:03 06:04
77 Ivar Kleber -52 Nora 02:08:21 44:21 06:05
78 Lena Kadesjö -76 Nora 02:08:32 44:32 06:06
79 Jimmy Karlsson -80 Kristinehamn 02:09:15 45:15 06:08
80 Tobias Celander -92 Nora 02:09:19 45:19 06:08
81 Joakim Grenehed -66 Örebro 02:09:34 45:34 06:08
82 Sofie Karlsson -84 Kopparberg 02:09:39 45:39 06:09
83 Sofie Evertson -84 Karlskoga 02:10:31 46:31 06:11
84 Glenn Fredin -63 Borlänge 02:13:33 49:33 06:20
85 Thomas Thyresgård -69 Örebro 02:13:52 49:52 06:21
86 Petra Hallin -68 Hallsberg 02:13:55 49:55 06:21
87 Anna Hansson -70 Lund 02:14:18 50:18 06:22
88 Emma Kallin -85 Garphyttans IF 02:14:40 50:40 06:23
89 Greger Kammerland -68 Nora 02:16:16 52:16 06:28
90 Dzenan Plivac -77 Sörkastet Sportklubb Kristinehamn 02:17:17 53:17 06:30
91 Per-Johan Lindberg -54 IFK Nora 02:18:40 54:40 06:34
92 Raimo Heikkinen -66 Hallsberg 02:19:10 55:10 06:36
93 Ola Sjöstedt -66 Nora 02:20:24 56:24 06:39
94 Malin Ryden -89 Lindesberg 02:22:39 58:39 06:46
95 Dieter Hilpmann -52 Järnboås 02:24:50 01:00:50 06:52
96 Mikael Nilsson -80 Nora 02:25:34 01:01:34 06:54
97 Åsa Book -72 Karlskoga 02:25:36 01:01:36 06:54
98 Maria Johannesdal -82 Vintrosa 02:27:42 01:03:42 07:00
99 Daniel Johannesdal -78 Vintrosa 02:27:42 01:03:42 07:00
100 Jimmy Jonsson -83 Fjugesta 02:28:40 01:04:40 07:03
101 Sebastian Andersson -91 Täby 02:30:42 01:06:42 07:09
102 Bengt Johansson -61 Kumla 02:31:38 01:07:38 07:11
103 Johan Cedergren -61 Järnboås 02:35:44 01:11:44 07:23
104 Liza Cedergren -96 Järnboås 02:35:44 01:11:44 07:23
105 Rikard Vestberg -83 Årsta 02:40:17 01:16:17 07:36
106 Jonny Nilsson -54 Nora 02:41:13 01:17:13 07:38
- Per-Erik Karlfeldt -51 IFK Nora DNF - -
- Erik Dahlberg -97 Nora DNS - -
- Mats Brunnberg -61 Vreta SoMK DNS - -
- Robert Haglund -71 Örebro DNS - -
- Per Landahl -85 SPIF Triathlon DNS - -
- Tove Landrin -85 Västerås DNS - -