Fel meddelas till Per Eklöf, 070-2457579 eller info@pe-timing.se

ARRANGEMANG

2022
Nora Marathon 19/3

2021
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 7/10
Norasjön Runt 11/9

2020
GTR Ultra 50 31/10
GTR Ultra 50 31/10 (Sträcktider)
Karlsängsloppet 1/10
Nora Marathon 21/3

2019
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 7/12
Långa Terräng-DM 5/10
Karlsängsloppet 3/10
Bergslagsleden Ultra 21/9
Bergslagsleden Ultra 21/9 (Sträcktider)
Norasjön Runt 14/9
51:an Loppet 1/9
Utmaningen 5/7
Lindesjönloppet 6/6
Fjugestaloppet 29/5
Nora Marathon 16/3

2018
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 8/12
Långa Terräng-DM 20/10
Karlsängsloppet 4/10
Anna-Loppet 30/9
Bergslagsleden Ultra 22/9
Bergslagsleden Ultra 22/9 (Sträcktider)
Norasjön Runt 8/9
Utmaningen 6/7
Lindesjönloppet 6/6
Fjugestaloppet 24/5
Linde-Rännet 24/3
Nora Marathon 17/3

2017
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 9/12
Karlsängsloppet 5/10
Karlsängsloppet för alla 5/10
Anna-Loppet 1/10
Norasjön Runt 9/9
Utmaningen 7/7
Terräng-DM 8/4
Nora Marathon 18/3

2016
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 10/12
Hostruset 8/10
Karlsängsloppet 6/10
Anna-Loppet 2/10
Norasjön Runt 10/9
Utmaningen 8/7
Viby Marathon 2/7
Lindesjönloppet 6/6
Nora Marathon 19/3

2015
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 12/12
Armada Run 14/10
Anna-Loppet 4/10
Karlsängsloppet 1/10
Norasjön Runt 12/9
Utmaningen 3/7

2014
Sylvesterloppet 31/12
Anna-Loppet 5/10
Karlsängsloppet 2/10
Norasjön Runt 13/9
Utmaningen 4/7

2013
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 3/10
Utmaningen 5/7

2012
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 4/10
Utmaningen 6/7

2011
Karlsängsloppet 6/10

2010
Karlsängsloppet 7/10

2009
Karlsängsloppet 1/10

2008
Karlsängsloppet 2/10

2007
Karlsängsloppet, återkomsten 6/10
Karlsängsloppet 4/10

NORASJÏ¿½Ï¿½Ï¿½Ï¿½N RUNT 13/9 2014

Klasser
K35 (3)
K40 (6)
K45 (8)
K50 (9)
K55 (1)
K60 (0)
K65 (2)
K70 (1)
K75 (0)
K80 (0)
Kvinnor juniorer (2)
Kvinnor seniorer (7)
M35 (17)
M40 (16)
M45 (22)
M50 (18)
M55 (6)
M60 (5)
M65 (4)
M70 (3)
M75 (1)
M80 (1)
Motionsklass (166)
Män juniorer (3)
Män seniorer (10)
Tävlingsklass kvinnor (39)
Tävlingsklass män (106)

Samlad resultatlista (311)


Startlista (Antal anmälda: 311)
NORASJÏ¿½Ï¿½Ï¿½Ï¿½N RUNT 13/9 2014 - RESULTAT              [Resultatlista för utskrift]

MOTIONSKLASS  (21097,5 m)
Pl. Namn Förening Tid Diff. Tempo
1 Daniel Nolkranz Barkarö 01:24:56 00:00 04:02
2 Karl Pettersson Eskilstuna 01:27:15 02:19 04:08
3 Niklas Hasselwander Närkes Kil 01:28:13 03:17 04:11
4 Mikael Persson Kullens Company 01:30:56 06:00 04:19
5 Magnus Egeskanz Örebro 01:31:19 06:23 04:20
6 Per Arvidsson Örebro 01:31:49 06:53 04:21
7 Robert Davidsson Örebro 01:32:18 07:22 04:22
8 Robin Johansson Sträcklöpet 01:34:00 09:04 04:27
9 Ulf Lekeborn Lindesberg 01:34:30 09:34 04:29
10 Håkan L Hedin Frövi 01:34:42 09:46 04:29
11 Katarina Leskinen Lindesberg 01:36:24 11:28 04:34
12 Håkan Lundh Ervalla SK 01:37:00 12:04 04:36
13 Christer Johansson IF Quasi 01:37:12 12:16 04:36
14 Tim Nylander Bohus 01:37:52 12:56 04:38
15 Mats Ericsson Nora 01:38:06 13:10 04:39
16 Magnus Otterhed Närkes Traktorcenter Runners 01:38:13 13:17 04:39
17 Jörgen Bengtsson Uppsala 01:38:14 13:18 04:39
18 Staffan Östlund Örebro 01:39:57 15:01 04:44
19 Ronnie Hansson Nora 01:40:16 15:20 04:45
20 Daniel Stunz KFUM Örebro Orientering 01:40:29 15:33 04:46
21 Mathias Johansson Örebro 01:40:41 15:45 04:46
22 Johan Westholm ET Örebro 01:41:48 16:52 04:50
23 Thomas Wadefjord Fruktkakan, Örebro 01:41:50 16:54 04:50
24 Niclas Windahl Bergsäng 01:41:52 16:56 04:50
25 Magnus Larsson Eskilstuna 01:42:07 17:11 04:50
26 Marcus Flynning NHK Örebro 01:42:33 17:37 04:52
27 Hans Liberg OK Milan 01:42:36 17:40 04:52
28 Markus Axelsson Örebro 01:42:55 17:59 04:53
29 Dennis Lundén Windahl Nora 01:43:38 18:42 04:55
30 Markus Andersson Örebro 01:43:44 18:48 04:55
31 Niklas Rydén Lindesberg 01:43:58 19:02 04:56
32 Peter Ericsson Nora Simsällskap 01:44:08 19:12 04:56
33 Magnus Hjalmarsson Örebro 01:44:33 19:37 04:57
34 Jonas Andersson Skärmartorp 01:44:50 19:54 04:58
35 Per Melin Karlskoga 01:45:04 20:08 04:59
36 Erik Wahlgren Lotorp 01:45:24 20:28 05:00
37 Dan Thofelt Pålsboda 01:45:50 20:54 05:01
38 Johan Lunqvist Nora 01:46:10 21:14 05:02
39 Anders Haglund Nora 01:46:10 21:14 05:02
40 Matz-Ola Cajdert Ervalla 01:46:20 21:24 05:02
41 Magnus Wikström Nora 01:46:44 21:48 05:04
42 Stefan Andersson Källbottens IK 01:46:53 21:57 05:04
43 Elin Ekerheim Örebro 01:47:12 22:16 05:05
44 Christian Bouvin Nora 01:47:59 23:03 05:07
45 Richard Hjerpe Frövi 01:48:00 23:04 05:07
46 Lotta Fransson OK Milan 01:48:06 23:10 05:07
47 Johan Håkansson Wedevågs IF 01:48:13 23:17 05:08
48 Andreas Forslund Nora 01:48:15 23:19 05:08
49 Fredrik Wretman Västerås 01:48:19 23:23 05:08
50 Christer Larsson Åkersberga 01:48:21 23:25 05:08
51 Anders Troedsson Nora 01:48:27 23:31 05:08
52 Emil Mesaros Örebro 01:48:51 23:55 05:10
53 Henrik Sannerstedt Nora 01:48:54 23:58 05:10
54 Torbjörn Karlsson Karlskoga Löp och Cykelklubb 01:49:00 24:04 05:10
55 Thomas Thyresgård Örebrokamraterna 01:49:00 24:04 05:10
56 Elin Johansson Örebro 01:49:06 24:10 05:10
57 Peter Andersson Nora 01:49:13 24:17 05:11
58 Mattias Sjösvärd Kungälv 01:49:21 24:25 05:11
59 Fabien Manirebanimpuhwe Nobina 01:49:30 24:34 05:11
60 Gustaf Törnqvist Motala AIF OL 01:50:04 25:08 05:13
61 Fredrik Eriksson Örebro 01:50:36 25:40 05:15
62 Jesper Haglund Strängnäs 01:51:03 26:07 05:16
63 Susanne Felldin Kumla 01:51:42 26:46 05:18
64 Tomas Wall Bocksboda löparklubb 01:51:53 26:57 05:18
65 Erik Haglund Karlskoga 01:52:15 27:19 05:19
66 Henrik Andershed Örebro 01:52:35 27:39 05:20
67 Johannes Bergström Örebro 01:52:38 27:42 05:20
68 Anders Hägerfors Långsam motion 01:52:55 27:59 05:21
69 Lars Holmström IKW Köping 01:53:02 28:06 05:21
70 Fredrik Jonsson Örebro 01:53:16 28:20 05:22
71 Kristoffer Edman Hällefors 01:53:41 28:45 05:23
72 Peter Sparrow Örebro 01:53:42 28:46 05:23
73 Alexandher Centerfjäll Kumla 01:54:20 29:24 05:25
74 Peter Forsling Nora 01:54:21 29:25 05:25
75 Anna Karin Öster Frövi 01:54:23 29:27 05:25
76 Andreas Bouvin Nora 01:54:25 29:29 05:25
77 Gustaf Rindler Örebro 01:54:45 29:49 05:26
78 Thomas Eklöf Lindesberg 01:54:54 29:58 05:27
79 Ulf Carlson IFK Nora Långlöpning 01:55:15 30:19 05:28
80 Anders Eriksson Karlskoga 01:55:23 30:27 05:28
81 Dan Söderholm Lidhult 01:55:30 30:34 05:28
82 Henrik Ahlin Karlskoga 01:55:39 30:43 05:29
83 Jan Myhlback Lindebygdens OK 01:55:50 30:54 05:29
84 Gustav Järliden Vällingby 01:55:55 30:59 05:30
85 Erika Andersson Lindersberg 01:56:23 31:27 05:31
86 Johanna Svensson Lindesberg 01:56:35 31:39 05:32
87 Sofia Adolfsson Vintrosa 01:56:38 31:42 05:32
88 Annika Härkänen Securitas Sverige 01:56:45 31:49 05:32
89 Lindha Lönnström Kullens Company 01:57:08 32:12 05:33
90 Anna Edman Hällefors 01:57:21 32:25 05:34
91 Mikael Hofseth Nora 01:57:47 32:51 05:35
92 Polina Ustyuzhanina Örebro 01:57:49 32:53 05:35
93 Johnny Sollie Borlänge 01:58:13 33:17 05:36
94 Per Molander Örebro 01:58:35 33:39 05:37
95 Per Österberg Karlskoga 01:58:50 33:54 05:38
96 Anders Engvall Nora 01:59:33 34:37 05:40
97 Emelie Sjöholm Köping 01:59:34 34:38 05:40
98 Fredrik Sandberg Nora 01:59:50 34:54 05:41
99 Lena Broström Sya Skidklubb 01:59:58 35:02 05:41
100 Henrik Nordin Lindesberg 02:00:09 35:13 05:42
101 Erik Busk Örebro 02:00:10 35:14 05:42
102 Jenny McQuire Degerfors 02:00:15 35:19 05:42
103 Erik Andersson Storådalens SK 02:00:17 35:21 05:42
104 Annika Waldén Lindebygdens OK 02:00:44 35:48 05:43
105 Mathias Johansson Örebro 02:01:31 36:35 05:46
106 Ann-Sofie Thorsen Nora 02:01:33 36:37 05:46
107 Hans Sigge Guldsmedshyttan 02:01:47 36:51 05:46
108 Hans Wirén Örebro 02:02:02 37:06 05:47
109 Ivar Kleber Nora 02:02:29 37:33 05:48
110 Angelica Ekehed Glanshammars IF 02:03:35 38:39 05:51
111 Mikael Legin Glanshammars IF 02:03:36 38:40 05:52
112 Malin Dahlin Nora 02:03:47 38:51 05:52
113 Kia Johannessen Frövi 02:04:15 39:19 05:53
114 Ronja Borg Frövi 02:04:15 39:19 05:53
115 Håkan Johansson IF Quasi 02:05:13 40:17 05:56
116 Åsa Gustafsson Stribergs Folkets Hus-vänner 02:05:34 40:38 05:57
117 Ulrica Evertsson Glanshammar 02:05:44 40:48 05:58
118 Göran Evertsson Glanshammar 02:05:44 40:48 05:58
119 Christina Hirsch Arboga 02:06:03 41:07 05:58
120 Jenny Sahlén Lindesberg 02:06:20 41:24 05:59
121 Lotta Jedselius Nora 02:06:20 41:24 05:59
122 Ida Eriksson Nora 02:06:20 41:24 05:59
123 Lars Törnqvist Motala 02:06:46 41:50 06:01
124 Stefan Uddholm Vällingby 02:07:04 42:08 06:01
125 Isac Glaad Nora 02:07:21 42:25 06:02
126 Michael Schweidenbach Nora 02:07:24 42:28 06:02
127 Linda Pettersson Lindesberg 02:07:26 42:30 06:02
128 Lena Persson OK Milan 02:07:29 42:33 06:03
129 Jari Manner Kungsör 02:07:33 42:37 06:03
130 Gabriel Linton Örebro 02:08:33 43:37 06:06
131 Jessica Kling Vieweg Nora 02:08:35 43:39 06:06
132 Ros-Marie Lundqvist Nora 02:09:10 44:14 06:07
133 Alina Dahl Grängesberg 02:10:10 45:14 06:10
134 Michael Gustafsson Guscamp 02:11:38 46:42 06:14
135 Filip Andersson Stensnäs IF 02:11:40 46:44 06:14
136 Ann Ceder Lindesberg 02:11:49 46:53 06:15
137 Ola Sjöstedt ÅS Moped o rusdryckssälskap 02:13:02 48:06 06:18
138 Heléne Sandell Lindesberg 02:13:09 48:13 06:19
139 Mats Sandell Korsnäs korpen, Frövi 02:13:10 48:14 06:19
140 Anna Asplund Örebro 02:13:25 48:29 06:19
141 Idali Andersson Stensnäs IF 02:14:08 49:12 06:21
142 Jonny Nilsson Nora 02:14:19 49:23 06:22
143 Henrik Andersson Stensnäs IF 02:14:27 49:31 06:22
144 Anna Wiik Örebro AIK 02:14:49 49:53 06:23
145 Juha Manner Eskilstuna 02:14:58 50:02 06:24
146 Henrik Karlsson Närkes Kils SK 02:16:31 51:35 06:28
147 Linda Engström Ställbergs IK 02:16:33 51:37 06:28
148 Anna Wahlgren Lotorp 02:16:41 51:45 06:29
149 Per Karlsson Ericsson Kumla SK 02:16:57 52:01 06:29
150 Dieter Hilpmann Järnboås 02:18:07 53:11 06:33
151 Steven Linton Nora 02:18:31 53:35 06:34
152 Gunnar Axelsson Nora 02:20:16 55:20 06:39
153 Anders Burstedt Lindecyklisterna 02:21:21 56:25 06:42
154 Carin Calleberg Ericsson SK Kumla 02:22:21 57:25 06:45
155 Jennie Axelsson Nora 02:25:11 01:00:15 06:53
156 Mårten Lundgren Knivsta Maskin Sport Team 02:25:11 01:00:15 06:53
157 Eva Lindberg IFK Nora Långlöpning 02:25:56 01:01:00 06:55
158 Peter Carlsson Hillerstorps Trä AB 02:27:39 01:02:43 07:00
159 Jannica Möller Garphyttan 02:29:34 01:04:38 07:05
160 Rickard RAY Yngwe Lotorp 02:30:48 01:05:52 07:09
161 Björn Sörman Wedevåg IF 02:33:17 01:08:21 07:16
162 Per-Erik Karlfeldt IFK Nora Långlöpning 02:34:01 01:09:05 07:18
163 Klas Brynte Nora 02:35:34 01:10:38 07:22
164 Charlotta Lundin Axa Sports Club 02:50:14 01:25:18 08:04
165 Benny Engström Storådalen 02:51:18 01:26:22 08:07
166 Niclas Blomberg Storådalen 02:51:18 01:26:22 08:07