Fel meddelas till Per Eklöf, 070-2457579 eller info@pe-timing.se

ARRANGEMANG

2022
Karlsängsloppet 5/10
Norasjön Runt 10/9
Utmaningen 8/7
Nora Marathon 19/3

2021
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 7/10
Norasjön Runt 11/9

2020
GTR Ultra 50 31/10
GTR Ultra 50 31/10 (Sträcktider)
Karlsängsloppet 1/10
Nora Marathon 21/3

2019
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 7/12
Långa Terräng-DM 5/10
Karlsängsloppet 3/10
Bergslagsleden Ultra 21/9
Bergslagsleden Ultra 21/9 (Sträcktider)
Norasjön Runt 14/9
51:an Loppet 1/9
Utmaningen 5/7
Lindesjönloppet 6/6
Fjugestaloppet 29/5
Nora Marathon 16/3

2018
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 8/12
Långa Terräng-DM 20/10
Karlsängsloppet 4/10
Anna-Loppet 30/9
Bergslagsleden Ultra 22/9
Bergslagsleden Ultra 22/9 (Sträcktider)
Norasjön Runt 8/9
Utmaningen 6/7
Lindesjönloppet 6/6
Fjugestaloppet 24/5
Linde-Rännet 24/3
Nora Marathon 17/3

2017
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 9/12
Karlsängsloppet 5/10
Karlsängsloppet för alla 5/10
Anna-Loppet 1/10
Norasjön Runt 9/9
Utmaningen 7/7
Terräng-DM 8/4
Nora Marathon 18/3

2016
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 10/12
Hostruset 8/10
Karlsängsloppet 6/10
Anna-Loppet 2/10
Norasjön Runt 10/9
Utmaningen 8/7
Viby Marathon 2/7
Lindesjönloppet 6/6
Nora Marathon 19/3

2015
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 12/12
Armada Run 14/10
Anna-Loppet 4/10
Karlsängsloppet 1/10
Norasjön Runt 12/9
Utmaningen 3/7

2014
Sylvesterloppet 31/12
Anna-Loppet 5/10
Karlsängsloppet 2/10
Norasjön Runt 13/9
Utmaningen 4/7

2013
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 3/10
Utmaningen 5/7

2012
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 4/10
Utmaningen 6/7

2011
Karlsängsloppet 6/10

2010
Karlsängsloppet 7/10

2009
Karlsängsloppet 1/10

2008
Karlsängsloppet 2/10

2007
Karlsängsloppet, återkomsten 6/10
Karlsängsloppet 4/10

NORA MARATHON 19/3 2016

Klasser
Halvmarathon - kvinnor (9)
Halvmarathon - män (20)
Helmarathon - kvinnor (9)
Helmarathon - män (48)
Kvartsmarathon - kvinnor (5)
Kvartsmarathon - män (4)

Samlad resultatlista (95)


Startlista (Antal anmälda: 95)
NORA MARATHON 19/3 2016 - RESULTAT              [Resultatlista för utskrift]

HELMARATHON - MÄN
Pl. Namn Förening Tid Diff. Tempo
1 Thomas Chaillou -85 Fredrikshofs IF 02:33:51 00:00 -
2 Andreas Magnusson -80 Mariestads AIF 02:33:54 00:03 -
3 Christian Ritella -72 Team Ultrasweden LK 03:00:09 26:18 -
4 Per Carlsson -70 Mariestads AIF 03:02:54 29:03 -
5 Peter Welander -75 Örebro AIK 03:17:05 43:14 -
6 Thomas Alm -76 Hammarby IF 03:20:55 47:04 -
7 Peter Grönlund -60 IFK Nora 03:23:52 50:01 -
8 Rodney Hundermark -69 IFK Nora 03:23:54 50:03 -
9 Peter Höglund -70 OK Milan 03:25:19 51:28 -
10 Hasse Byrén -65 IF Spartacus 03:26:10 52:19 -
11 Daniel Nilsson -84 IFK Nora 03:30:24 56:33 -
12 Lars-Åke Kvist -74 Örebro AIK 03:31:09 57:18 -
13 Senad Suhonjic -84 Västerås LK 03:37:16 01:03:25 -
14 Anders Jans -81 Karlskoga 03:37:47 01:03:56 -
15 Andreas Gustafsson -83 Örebro AIK 03:41:28 01:07:37 -
16 Torbjörn Sjölander -61 Örebro AIK 03:44:27 01:10:36 -
17 Peter Törnqvist -69 Östansjö SK 03:45:23 01:11:32 -
18 Hans-Åke Hellstaff -55 Team Ultrasweden LK 03:48:57 01:15:06 -
19 Andreas Nylund Orvet -76 Örebro 03:49:15 01:15:24 -
20 Mats Liljegren -76 Team Skavsåret IF 03:52:15 01:18:24 -
21 Mats Ericsson -69 Norabygden 03:53:11 01:19:20 -
22 Anders Karlsson -81 Svillinge IF 03:54:41 01:20:50 -
23 Benny Frost -65 Östansjö SK 03:55:41 01:21:50 -
24 Marc Karlsson -75 Garphyttan 03:55:55 01:22:04 -
25 Roland Eriksson -67 IF Start 03:56:22 01:22:31 -
26 Lennart Uvhagen -68 Gislaved 04:01:45 01:27:54 -
27 Hamza Turkoguz -83 Runacademy IF 04:03:43 01:29:52 -
28 Erkki Onkamo -61 Öbacka LK 04:04:08 01:30:17 -
29 Fredrik Holm -73 Örebro AIK 04:13:33 01:39:42 -
30 Daniel Borg -74 IFK Nora 04:15:44 01:41:53 -
31 Christer Bergström -52 Motala 04:16:28 01:42:37 -
32 Peter Klingvall -70 Örebro AIK 04:24:39 01:50:48 -
33 Philip Lundberg -86 Örebro AIK 04:24:39 01:50:48 -
34 Bengt Nilsson -62 Stockholm HHH 04:36:25 02:02:34 -
35 Niclas Dia -64 Rolls Royce IF 04:40:59 02:07:08 -
36 Stig Samuelsson -47 Tjalve GoIF 04:45:27 02:11:36 -
37 Sigvard Koplimäe -50 Vattudalens LDK 05:00:17 02:26:26 -
38 Hans-Inge Lindeskov -49 Team Ultrasweden LK 05:30:50 02:56:59 -
39 Kent-Åke Eriksson -58 Arvika IK 05:34:31 03:00:40 -
40 Stig Söderström -43 Kvarnsvedens GoIF 05:40:23 03:06:32 -
41 Owe Gustavsson -56 LK 42195+ 05:54:07 03:20:16 -
42 Anders Hidefjäll -40 Västerås LK 05:55:18 03:21:27 -
- Peter Nylund -78 Örebro DNF - -
- Johan Svanholm -76 Örebro AIK DNF - -
- Tor Heidebrandt -83 Stockholm DNS - -
- Johan Jongen -82 Örebro AIK DNS - -
- Ulf Eriksson -75 Fellingsbro AIK DNS - -
- Daniel Selarö -81 Surahammar SOK DNS - -