Fel meddelas till Per Eklöf, 070-2457579 eller info@pe-timing.se

ARRANGEMANG

2017
Karlsängsloppet 5/10
Karlsängsloppet för alla 5/10
Anna-Loppet 1/10
Norasjön Runt 9/9
Utmaningen 7/7
Terräng-DM 8/4
Nora Marathon 18/3

2016
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 10/12
Hostruset 8/10
Karlsängsloppet 6/10
Anna-Loppet 2/10
Norasjön Runt 10/9
Utmaningen 8/7
Viby Marathon 2/7
Lindesjönloppet 6/6
Nora Marathon 19/3

2015
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 12/12
Armada Run 14/10
Anna-Loppet 4/10
Karlsängsloppet 1/10
Norasjön Runt 12/9
Utmaningen 3/7

2014
Sylvesterloppet 31/12
Anna-Loppet 5/10
Karlsängsloppet 2/10
Norasjön Runt 13/9
Utmaningen 4/7

2013
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 3/10
Utmaningen 5/7

2012
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 4/10
Utmaningen 6/7

2011
Karlsängsloppet 6/10

2010
Karlsängsloppet 7/10

2009
Karlsängsloppet 1/10

2008
Karlsängsloppet 2/10

2007
Karlsängsloppet, återkomsten 6/10
Karlsängsloppet 4/10

SYLVESTERLOPPET 31/12 2013

Klasser
Kvinnor (52)
Män (136)

Samlad resultatlista (188)


Startlista (Antal anmälda: 188)
SYLVESTERLOPPET 31/12 2013 - RESULTAT              [Resultatlista för utskrift]

SAMLAD RESULTATLISTA  (10384 m)
Pl. Namn Förening Tid Diff. Tempo
1 Linus Rosdal KFUM Örebro Friidrott 00:34:25 00:00 03:19
2 Mattias Nätterlund Örebro AIK 00:36:51 02:26 03:33
3 Ulf Hallmén Hagaby GoIF 00:37:08 02:43 03:35
4 Peter Wiker Hällefors LK 00:37:32 03:07 03:37
5 Per Sjögren KFUM Örebro Friidrott 00:38:00 03:35 03:40
6 Johan Ingjald IF Start 00:38:06 03:41 03:40
7 Per Eklöf IFK Nora 00:38:48 04:23 03:44
8 Magnus Wikeling Arboga 00:38:53 04:28 03:45
9 Linus Ryefalk Örebro AIK 00:39:06 04:41 03:46
10 Simon Sveder Hällefors LK 00:40:04 05:39 03:52
11 Villen Raudsen Örebro 00:40:54 06:29 03:56
12 Anders Olausson Mötesplatslöpning Ludvika 00:41:17 06:52 03:59
13 Tony Larsson Kungsörs SK 00:41:25 07:00 03:59
14 Håkan Andersson Lesjöfors Jogging 00:41:40 07:15 04:01
15 Senad Suhonjic Västerås LK 00:41:48 07:23 04:02
16 Morgan Liljeberg Räddningstjänsten Nora 00:42:11 07:46 04:04
17 Kim Andersson Mötesplatslöpning Ludvika 00:42:21 07:56 04:05
18 Peter Svenson Örebro AIK 00:42:25 08:00 04:05
19 Linda Ström Lindesberg 00:42:29 08:04 04:05
20 Mikael Reinhart KFUM Örebro Friidrott 00:42:35 08:10 04:06
21 Peter Jaktlund Mötesplatslöpning Ludvika 00:43:34 09:09 04:12
22 Tomas Kristoffersson Mötesplatslöpning Ludvika 00:43:43 09:18 04:13
23 Robert Källqvist IFK Nora 00:44:00 09:35 04:14
24 Jonas Lindahl OK Milan 00:44:19 09:54 04:16
25 Tommy Nilsson Piteå 00:44:26 10:01 04:17
26 Björn Robinsson Karlskoga LCK 00:44:30 10:05 04:17
27 Hasse Byrén IF Spartacus 00:44:33 10:08 04:17
28 Fredrik Skogman Karlskoga LCK 00:44:44 10:19 04:18
29 Fredrik Gryhed Nora 00:44:50 10:25 04:19
30 Emil Franzén Östansjö SK 00:44:59 10:34 04:20
31 Christer Hansson Örebro AIK 00:45:05 10:40 04:20
32 Helena von Elern Örebro AIK 00:45:06 10:41 04:21
33 Anders Johansson Kvismaredalens IF 00:45:15 10:50 04:21
34 Henrik Sjöström Storådalens SK 00:45:17 10:52 04:22
35 Joakim Oskarsson IFK Nora 00:45:41 11:16 04:24
36 Antje Torstensson KFUM Örebro Friidrott 00:45:43 11:18 04:24
37 Björn Eklund Granbergsdals IF 00:45:44 11:19 04:24
38 Frank Dandenell Stenstugan 00:46:08 11:43 04:27
39 Staffan Isacson Puppy TS 00:46:11 11:46 04:27
40 Niclas Windahl Bergsäng 00:46:21 11:56 04:28
41 Maria Eriksson IF Start 00:46:32 12:07 04:29
42 Krister Romedahl IF Spartacus 00:46:37 12:12 04:29
43 Ronnie Hansson Nora 00:46:38 12:13 04:29
44 Jakob Fransson OK Milan 00:47:23 12:58 04:34
45 Åsa Bergman Västerås LK 00:47:25 13:00 04:34
46 Roland Eriksson IF Start 00:47:29 13:04 04:34
47 Rose Marie Enmalm IF Start 00:47:33 13:08 04:35
48 Håkan Karlsson Kårsta 00:47:37 13:12 04:35
49 Mikael Nornvik Glanshammars IF 00:47:38 13:13 04:35
50 Terje Kristiansen Östansjö SK 00:47:41 13:16 04:36
51 Henrik Hultén Mötesplatslöpning Ludvika 00:47:46 13:21 04:36
52 Hans Liberg OK Milan 00:47:50 13:25 04:36
53 Jan Fransson OK Milan 00:47:55 13:30 04:37
54 Fredrik Vinnhed Mötesplatslöpning Ludvika 00:48:04 13:39 04:38
55 Sören Forsberg IF Start 00:48:06 13:41 04:38
56 Janne Bragner Frövi IK 00:48:08 13:43 04:38
57 Melker Forsberg Glanshammars IF 00:48:13 13:48 04:39
58 Rolf Grönroos IFK Nora 00:48:15 13:50 04:39
59 Jonas Öhrn IF Start 00:48:20 13:55 04:39
60 Lars-Åke Kvist Örebro AIK 00:48:36 14:11 04:41
61 Stefan Skytt Östansjö SK 00:48:46 14:21 04:42
62 Kent Johansson Östansjö SK 00:48:52 14:27 04:42
63 Tord Salenbäck Kristinehamns OK 00:49:07 14:42 04:44
64 Peter Eriksson Nora Simsällskap 00:49:13 14:48 04:44
65 Carolina Andersson Rånäs 4H 00:49:24 14:59 04:45
66 Stig Jonsson Laxå OK 00:49:29 15:04 04:46
67 Torbjörn Dahlqvist IFK Nora 00:49:42 15:17 04:47
68 Sven Nilsson IF Start 00:49:50 15:25 04:48
69 Jan-Ove Lämgren SK Örnen 00:49:52 15:27 04:48
70 Ludvig Nilsson Frövi Judo 00:50:03 15:38 04:49
71 Anders Nihlwing Frövi IK Skidor 00:50:13 15:48 04:50
72 Dennis Lundén Windahl Nora 00:50:14 15:49 04:50
73 Annika Lindblom Glanshammar IF 00:50:15 15:50 04:50
74 Lars Karlsson Östansjö SK 00:50:18 15:53 04:51
75 Hampus Jedselius IFK Nora 00:50:25 16:00 04:51
76 Per Börjesson Östansjö SK 00:50:37 16:12 04:52
77 Irene Ikonen Hällefors LK 00:50:47 16:22 04:53
78 Tomas Börgel Hjulsjö LK 00:50:50 16:25 04:54
79 Johan Wahlstedt IFK Nora 00:50:55 16:30 04:54
80 Mats Hummer Karlslunds IF 00:50:56 16:31 04:54
81 Anders Jansson Storådalens SK 00:50:57 16:32 04:54
82 Tobias Selkman Mötesplatslöpning Ludvika 00:51:00 16:35 04:55
83 Olli Virta Storådalens SK 00:51:01 16:36 04:55
84 Bertil Johansson IF Start 00:51:03 16:38 04:55
85 Rolf Krigsman Sandvik Nora 00:51:06 16:41 04:55
86 Sammi Laine Medåkers IF 00:51:14 16:49 04:56
87 Jimmy Holm Laxå OK 00:51:17 16:52 04:56
88 Ove Karasiak Åsbro Golf 00:51:18 16:53 04:56
89 Torbjörn Karlsson Arvika 00:51:34 17:09 04:58
90 Örjan Säker Hagaby 00:51:36 17:11 04:58
91 Erik Olofsson Östansjö SK 00:51:43 17:18 04:59
92 K-G Agartsson Östansjö SK 00:51:59 17:34 05:00
93 Markus Hälinen Nora 00:52:38 18:13 05:04
94 Börje Lundell Örebro 00:52:47 18:22 05:05
95 Jesper Johansson Örebro 00:53:02 18:37 05:06
96 Eric Malm IFK Nora 00:53:04 18:39 05:07
97 Tord Johansson Mötesplatslöpning Ludvika 00:53:06 18:41 05:07
98 Peter Andersson Nora 00:53:08 18:43 05:07
99 Tomas Pinni IFK Nora 00:53:10 18:45 05:07
100 Mikael Sundkvist Järle 00:53:11 18:46 05:07
101 Mats Franzén Östansjö SK 00:53:12 18:47 05:07
102 Stefan Haglund Nora 00:53:14 18:49 05:08
103 Lisa Westerberg OK Milan 00:53:22 18:57 05:08
104 Lotta Fransson OK Milan 00:53:27 19:02 05:09
105 Elin Andersson IFK Nora 00:53:38 19:13 05:10
106 Fredrik Martman Örebro AIK 00:53:42 19:17 05:10
107 Annelie Pettersson Örebro AIK 00:53:46 19:21 05:11
108 Peter Comét IFK Nora 00:53:55 19:30 05:12
109 Tommy Persson Storådalens SK 00:53:57 19:32 05:12
110 Tord Blücher Storådalens SK 00:54:07 19:42 05:13
111 Anders Eriksson OK Milan 00:54:24 19:59 05:14
112 Kennet Backlund Örebro 00:54:26 20:01 05:15
113 Torbjörn Eriksson MIF Örebro Kommun 00:54:48 20:23 05:17
114 Maria Salsjö Sandvik Nora 00:54:52 20:27 05:17
115 Malin Salsjö Sandvik Nora 00:54:53 20:28 05:17
116 Henrik Sannerstedt Nora 00:55:03 20:38 05:18
117 Per-Åke Sörman IFK Nora 00:55:20 20:55 05:20
118 Göran Ragnarsson Lindesberg 00:55:22 20:57 05:20
119 Daniel Borg Nora 00:55:33 21:08 05:21
120 Arvo Tuuliainen Kolsva 00:55:43 21:18 05:22
121 Mona Simonsson Nora 00:55:46 21:21 05:22
122 Kristian Lampo Västerås Friidrott 00:55:57 21:32 05:23
123 Benny Lavér Nora 00:56:24 21:59 05:26
124 Krister Sundblad Lonesome runners 00:56:29 22:04 05:26
125 Ann-Britt Eriksson IF Start 00:56:31 22:06 05:27
126 Paolo Sérgio Pereira Silva Niterói, Brasilien 00:56:33 22:08 05:27
127 Anna Dandenell Stenstugan 00:56:39 22:14 05:27
128 Jenny Kidler Nora 00:56:47 22:22 05:28
129 Gunnar Edström Fellingsbro 00:56:58 22:33 05:29
130 Marit Nilsson Nora 00:56:59 22:34 05:29
131 Hanna Fridhamre IFK Nora 00:57:06 22:41 05:30
132 Andreas Frank Härnösand 00:57:11 22:46 05:30
133 Nils Ekman Sandvik Nora 00:57:15 22:50 05:31
134 Birgitta Jansson Storådalens SK 00:57:29 23:04 05:32
135 Helena Källström Bromma 00:58:23 23:58 05:37
136 Per-Erik Karlfeldt IFK Nora 00:58:30 24:05 05:38
137 Carina Regborn Glanshammars IF 00:58:35 24:10 05:39
138 Susanne Nyman Östansjö SK 00:58:40 24:15 05:39
139 Sirpa Wedmar Bragner Frövi IK 00:58:43 24:18 05:39
140 Ivar Kleber Nora 00:58:46 24:21 05:40
141 Timo Hänninen Medåkers IF 00:58:58 24:33 05:41
142 Kristina Drageryd KFUM Örebro Friidrott 00:59:03 24:38 05:41
143 Julia Andersson Rånäs 4H 00:59:08 24:43 05:42
144 Katarina Nihlwing Frövi IK 00:59:22 24:57 05:43
145 Sture Bodare Glanshammar IF 00:59:26 25:01 05:43
146 Mari Grönlund IFK Nora 00:59:34 25:09 05:44
147 Matti Jokikokko Motala AIF 00:59:35 25:10 05:44
148 Sivert Lignell IF Start 00:59:37 25:12 05:44
149 Håkan Liberg OK Milan 00:59:39 25:14 05:45
150 Jonny Nilsson Nora 00:59:43 25:18 05:45
151 Lena Persson OK Milan 00:59:46 25:21 05:45
152 Ola Sjöstedt Sandvik Nora 00:59:51 25:26 05:46
153 Nina Ludvigsson Mötesplatslöpning Ludvika 01:00:27 26:02 05:49
154 Sven-Olof Dahlgren Kopparbergs IF 01:00:37 26:12 05:50
155 Tina Einarsson Nora 01:00:53 26:28 05:52
156 Linda Persson Ludvika Mötesplatslöpning 01:00:56 26:31 05:52
157 Lotta Jedselius IFK Nora 01:01:47 27:22 05:57
158 Jarmo Tuuliainen Kolsva 01:01:53 27:28 05:58
159 Åsa Lindström Nora 01:02:25 28:00 06:01
160 Michael Schweidenbach Nora 01:02:26 28:01 06:01
161 Nina Huss Lindesberg 01:04:01 29:36 06:10
162 Lottta Eriksson Nora 01:04:20 29:55 06:12
163 Johanna Eriksson MIF Örebro Kommun 01:04:24 29:59 06:12
164 Madeleine Nylander Örebro 01:05:03 30:38 06:16
165 Arne Evertsson Storådalens SK 01:05:47 31:22 06:20
166 Göte Andersson Lesjöfors Jogging 01:07:49 33:24 06:32
167 Ros Marie Lundqvist Nora 01:09:12 34:47 06:40
168 Elin Lundqvist Nora 01:09:13 34:48 06:40
169 Johan Lundqvist Nora 01:09:14 34:49 06:40
170 Sofia Nordenmalm Nora 01:09:32 35:07 06:42
171 Idali Andersson Stensnäs IF 01:12:21 37:56 06:58
172 Linda Appelgren Nora 01:12:22 37:57 06:58
173 Daniel Magnusson KFUM Örebro Friidrott 01:12:24 37:59 06:58
174 Petra Vernersson Nora 01:12:25 38:00 06:58
175 Cecilia Gustavsson Nora 01:12:25 38:00 06:58
176 Tina Andersson Stensnäs IF 01:12:25 38:00 06:58
177 Lars Vernersson Nora 01:12:26 38:01 06:59
178 Mikael Gustavsson Nora 01:12:26 38:01 06:59
179 Henrik Andersson Stensnäs IF 01:12:27 38:02 06:59
180 Filip Andersson Stensnäs IF 01:12:27 38:02 06:59
181 Bo Kjällström Storådalens SK 01:13:04 38:39 07:02
182 Monika Udd IF Spartacus 01:13:18 38:53 07:04
183 Uno Nilsson Karlslunds IF 01:13:19 38:54 07:04
184 Ann-Britt Jansson OK Milan 01:16:02 41:37 07:19
185 Daniel Blückert Oxelösund 01:19:18 44:53 07:38
186 Kerstin Sundblad Lonesome runners 01:19:20 44:55 07:38
187 Charlotta Lundin AXA Sports Club 01:19:28 45:03 07:39
- Tommy Sundberg Hällefors LK DNS - -