Fel meddelas till Per Eklöf, 070-2457579 eller info@pe-timing.se

ARRANGEMANG

2017
Karlsängsloppet 5/10
Karlsängsloppet för alla 5/10
Anna-Loppet 1/10
Norasjön Runt 9/9
Utmaningen 7/7
Terräng-DM 8/4
Nora Marathon 18/3

2016
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 10/12
Hostruset 8/10
Karlsängsloppet 6/10
Anna-Loppet 2/10
Norasjön Runt 10/9
Utmaningen 8/7
Viby Marathon 2/7
Lindesjönloppet 6/6
Nora Marathon 19/3

2015
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 12/12
Armada Run 14/10
Anna-Loppet 4/10
Karlsängsloppet 1/10
Norasjön Runt 12/9
Utmaningen 3/7

2014
Sylvesterloppet 31/12
Anna-Loppet 5/10
Karlsängsloppet 2/10
Norasjön Runt 13/9
Utmaningen 4/7

2013
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 3/10
Utmaningen 5/7

2012
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 4/10
Utmaningen 6/7

2011
Karlsängsloppet 6/10

2010
Karlsängsloppet 7/10

2009
Karlsängsloppet 1/10

2008
Karlsängsloppet 2/10

2007
Karlsängsloppet, återkomsten 6/10
Karlsängsloppet 4/10

NORASJöN RUNT 10/9 2016

Klasser
K35 (7)
K40 (4)
K45 (5)
K50 (5)
K55 (1)
K60 (2)
K65 (0)
K70 (1)
K75 (0)
K80 (0)
Kvinnor juniorer (0)
Kvinnor seniorer (4)
M35 (13)
M40 (18)
M45 (18)
M50 (12)
M55 (5)
M60 (5)
M65 (7)
M70 (3)
M75 (1)
M80 (0)
Motionsklass (141)
Män juniorer (2)
Män seniorer (13)
Tävlingsklass kvinnor (29)
Tävlingsklass män (97)

Samlad resultatlista (267)


Startlista (Antal anmälda: 267)
NORASJöN RUNT 10/9 2016 - RESULTAT              [Resultatlista för utskrift]

SAMLAD RESULTATLISTA  (21097,5 m)
Pl. Namn Förening Tid Diff. Tempo
1 Thomas Chaillou -85 Fredrikshofs FIF 01:13:12 00:00 03:28
2 Erik Anfält -76 Örebro AIK 01:15:05 01:53 03:34
3 Björn Evertsson -87 Storådalens SK 01:16:55 03:43 03:39
4 Henrik Eknor -83 Örebro AIK 01:20:14 07:02 03:48
5 Mikaela Kemppi -73 Örebro AIK 01:20:38 07:26 03:49
6 Heshlu Andameriem -97 IF Start 01:21:06 07:54 03:51
7 Ulf Hallmén -68 Hagaby GoIF 01:21:15 08:03 03:51
8 Niall O`Hanlon -69 IK Akele 01:21:22 08:10 03:51
9 Sören Forsberg -63 IF Start 01:22:24 09:12 03:54
10 Patrik Nilvér -83 LK Gränslöst 01:22:58 09:46 03:56
11 Dan Bäck -75 Kumla SF 01:23:08 09:56 03:56
12 Per Arvidsson -86 IF Start 01:23:26 10:14 03:57
13 Per-Erik Lundin -74 Wedevågs IF 01:23:56 10:44 03:59
14 Peter Nilsson -92 Hässelby SK 01:24:25 11:13 04:00
15 Mikael Edberger -70 Örebro AIK 01:25:07 11:55 04:02
16 Tomas Fridh -73 Stocksäters IF 01:25:59 12:47 04:05
17 Magnus Mossberg -71 Kopparbergs IF 01:26:08 12:56 04:05
18 Andreas Yngström -89 Örebro AIK 01:26:24 13:12 04:06
19 Johan Ingjald -87 IF Start 01:26:58 13:46 04:07
20 Robert Davidsson -80 Örebro 01:27:25 14:13 04:09
21 Per Carlsson -70 IF Linnéa löpning 01:27:36 14:24 04:09
22 Niklas Hasselwander -79 Närkes Kil 01:28:01 14:49 04:10
23 Fredrik Jansson -80 Örebro AIK 01:29:02 15:50 04:13
24 Rodney Hundermark -69 IFK Nora 01:29:44 16:32 04:15
25 Gabriella Eliason -75 IF Start 01:30:06 16:54 04:16
26 Hans Persson -66 Glanshammars IF 01:30:15 17:03 04:17
27 Anna Pettersson -70 IF Start 01:30:33 17:21 04:18
28 Björn Robinson -65 Karlskoga Löp- och Cykelklubb 01:31:30 18:18 04:20
29 Joel Björk-Werner -82 IK Sturehov 01:31:38 18:26 04:21
30 Peter Törnqvist -69 Östansjö SK 01:31:39 18:27 04:21
31 Conrad Granath -78 IF Start 01:31:43 18:31 04:21
32 Andreas Norling -78 Örebro AIK 01:32:46 19:34 04:24
33 Mikael Pihel -73 Åsbro GoIF 01:32:53 19:41 04:24
34 Rickard Wirén -78 Örebro AIK 01:33:30 20:18 04:26
35 Mattias Folkesson -72 Örebro AIK 01:33:51 20:39 04:27
36 Stefan Gustafsson -86 Örebro AIK 01:33:55 20:43 04:27
37 Gustav Sjösvärd -90 Gävle 01:34:01 20:49 04:27
38 Anders Malmstigen -62 Glanshammars IF 01:34:37 21:25 04:29
39 Nicklas Forsling -71 IF Start 01:34:51 21:39 04:30
40 Mikael Strussenfelt -62 Karlskoga Löp- och Cykelklubb 01:34:56 21:44 04:30
41 Andreas Österlund -71 Örebro AIK 01:35:23 22:11 04:31
42 Mikael Persson -67 Kullens Company 01:35:23 22:11 04:31
43 Roger Elimä -78 Örebro AIK 01:35:28 22:16 04:32
44 Jonas Janegren -79 IF Start 01:35:34 22:22 04:32
45 Anders Karlsson -81 Svillinge IF 01:35:42 22:30 04:32
46 Magnus Otterhed -86 Thorén Track and Field Örebro 01:35:56 22:44 04:33
47 Meles Jorjo -99 IF Start 01:36:33 23:21 04:35
48 Liduina van Sitteren -89 Örebro AIK 01:36:43 23:31 04:35
49 Maria Eriksson -76 IF Start 01:37:00 23:48 04:36
50 Anders Johansson -72 Kvismaredalens IF 01:37:04 23:52 04:36
51 Jonas Lundin -77 Örebro AIK 01:37:19 24:07 04:37
52 Stefan Andersson -73 Källbottens IK 01:37:25 24:13 04:37
53 Andreas Nylund Orvet -76 Örebro 01:37:31 24:19 04:37
54 Andreas Björk -76 Kumla 01:37:44 24:32 04:38
55 Johan Gunnarsson -72 Glanshammars IF 01:38:03 24:51 04:39
56 Jonny Larsson -61 Laxå OK 01:38:15 25:03 04:39
57 Mats Ericsson -69 Norabygdens SK 01:38:23 25:11 04:40
58 Christofer Bornedal -85 Stockholm 01:38:32 25:20 04:40
59 Magnus Lundh -71 Örebro 01:38:41 25:29 04:41
60 Mikael Nornvik -69 Karlslunds IF 01:38:56 25:44 04:41
61 Rickard Jorstig -78 Puderpundarnas kamratförening 01:38:57 25:45 04:41
62 Fredrick Johnsen -79 Storådalens SK 01:39:07 25:55 04:42
63 Jörgen Laestadius -72 Lindesberg 01:39:07 25:55 04:42
64 Lars-Åke Kvist -74 Örebro AIK 01:39:43 26:31 04:44
65 Ingvar Skoglund -73 Östansjö SK 01:39:53 26:41 04:44
66 Ronnie Hansson -78 Nora 01:40:08 26:56 04:45
67 Magnus Boström -72 Strängnäs 01:40:22 27:10 04:45
68 Jonas Olsson -75 Örebro AIK 01:40:45 27:33 04:47
69 Charlotta Nilsson -65 IFK Nora 01:41:17 28:05 04:48
70 Tim Nylander -82 Bohus 01:41:25 28:13 04:48
71 Peter Berglez -73 IF Start 01:41:44 28:32 04:49
72 Magnus Hjalmarsson -76 Örebro 01:42:20 29:08 04:51
73 Kurt-Arne Eknor -53 Kristinehamn 01:42:24 29:12 04:51
74 Christian Bortes -84 Nora 01:42:34 29:22 04:52
75 Erik Åkerling -85 Örebro AIK 01:42:43 29:31 04:52
76 Henrik Bertilsson -76 Östansjö SK 01:43:21 30:09 04:54
77 Stefan Skytt -63 Östansjö SK 01:43:30 30:18 04:54
78 Camilla Eknor -85 Axa Sportsclub 01:44:03 30:51 04:56
79 David Eknor -83 Vattenfalls IF 01:44:04 30:52 04:56
80 Susanna Hellsten -71 IF Start 01:44:14 31:02 04:56
81 Henrik Andershed -75 Örebro 01:44:19 31:07 04:57
82 Håkan Erhardsson -68 Örebro AIK 01:44:29 31:17 04:57
83 Staffan Östlund -82 Örebro 01:44:34 31:22 04:57
84 Robert Larsson -86 Örebro AIK 01:45:13 32:01 04:59
85 Torbjörn Sjölander -61 Örebro AIK 01:45:14 32:02 04:59
86 Johan Fredriksson -84 Kumla 01:45:39 32:27 05:00
87 Kent Ekblad -57 Glanshammars IF 01:45:43 32:31 05:01
88 Andrew Lowry -79 Örebro AIK 01:45:50 32:38 05:01
89 Anders Jansson -47 Storådalens SK 01:45:50 32:38 05:01
90 Matias Dahlin -83 Storådalens SK 01:45:51 32:39 05:01
91 Per Melin -67 Försvarsmakten 01:46:13 33:01 05:02
92 Leif Mörk -59 Sverigebönen 01:46:29 33:17 05:03
93 Göran Rasberg -53 Örebro AIK 01:46:32 33:20 05:03
94 Magnus Larsson -72 Eskilstuna 01:46:43 33:31 05:03
95 Thomas Stenius -79 Örebro AIK 01:46:43 33:31 05:03
96 Clas Weslund -58 Norrbärke SK 01:46:49 33:37 05:04
97 Jonas Svensson -78 IF Start 01:47:01 33:49 05:04
98 Krister Källén -68 Örebro AIK 01:47:13 34:01 05:05
99 Rose Marie Enmalm -54 IF Start 01:47:15 34:03 05:05
100 William Grönlund -74 Nora 01:47:46 34:34 05:06
101 Jan Buske -72 Kumla SF 01:48:21 35:09 05:08
102 Jenny Eknor -76 Nora 01:48:26 35:14 05:08
103 Fredrik Sandberg -67 Sandbergs Bosättning Nora 01:48:27 35:15 05:08
104 Mikael Åkerberg -84 Storådalens SK 01:48:27 35:15 05:08
105 Anna Edman -78 Hällefors LK 01:48:48 35:36 05:09
106 Ewa Hellström -84 Örebro AIK 01:48:49 35:37 05:09
107 Mikael Löf -77 Örebro 01:48:52 35:40 05:10
108 Robert Fransson -74 Kumla SF 01:48:59 35:47 05:10
109 Johan Lundqvist -64 Sundhetsbolaget Nora 01:49:07 35:55 05:10
110 Markus Kihlgren -78 Lindesberg 01:49:26 36:14 05:11
111 Klas Persson -80 Örebro 01:49:49 36:37 05:12
112 Peter Forsling -74 Norabygdens SK 01:49:56 36:44 05:13
113 Tobias Eriksson -83 Örebro 01:50:14 37:02 05:13
114 Daniel Westin -86 Norrtälje 01:50:25 37:13 05:14
115 Pansy Ståhl -72 IF Start 01:50:28 37:16 05:14
116 Mattias Sjösvärd -61 Kungälv 01:50:31 37:19 05:14
117 Stina Engelheart -76 Lindesberg 01:50:34 37:22 05:14
118 Johan Westholm -72 Kumla 01:50:53 37:41 05:15
119 Magnus Zetterlöf -69 Örebro 01:51:13 38:01 05:16
120 Mats Hummer -64 Örebro 01:51:20 38:08 05:17
121 Anders Edlund -64 Östansjö SK 01:51:59 38:47 05:18
122 Erik Andersson -78 Storådalens SK 01:52:22 39:10 05:20
123 Håkan Söderman -64 Fjugesta 01:52:32 39:20 05:20
124 Karin Petersson -71 Friskis & Svettis IF 01:52:34 39:22 05:20
125 Bengt Nilsson -49 Östansjö SK 01:52:53 39:41 05:21
126 Mikael Jorstig -74 Kamratföreningen Puperpundarna 01:52:59 39:47 05:21
127 Kent Johansson -68 Östansjö SK 01:53:01 39:49 05:21
128 Göthe Mårtensson -69 Örebro 01:53:04 39:52 05:22
129 Katarina Erixon -63 Örebro AIK 01:53:19 40:07 05:22
130 Ulrica Evertsson -70 Lillkyrka IF 01:53:19 40:07 05:22
131 Andreas Forslund -74 Nora 01:53:23 40:11 05:22
132 Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF 01:53:48 40:36 05:24
133 Lars Vernersson -65 Nora 01:53:53 40:41 05:24
134 Mattias Green -70 Bålsta 01:53:53 40:41 05:24
135 Sven Nilsson -58 IF Start 01:53:58 40:46 05:24
136 Lage Johnsson -57 Lindebygdens OK 01:54:15 41:03 05:25
137 Tommy Persson -70 Storådalens SK 01:54:17 41:05 05:25
138 Peter Andersson -69 Nora 01:54:18 41:06 05:25
139 Elin Larsson -79 IFK Nora 01:54:25 41:13 05:25
140 Tomas Börjel -61 Hjulsjö LK 01:54:39 41:27 05:26
141 Carina Yngström -64 Storådalens SK 01:54:40 41:28 05:26
142 Lene Marthinussen -82 Örebro 01:54:42 41:30 05:26
143 Mattias Nilsson -71 IF Start 01:54:43 41:31 05:26
144 Klas Rosell -74 Nora 01:54:56 41:44 05:27
145 Hannes Börjel -99 Norabygdens SK 01:55:03 41:51 05:27
146 Maria Skoglund -77 Östansjö SK 01:55:07 41:55 05:27
147 Elin Hansen -95 Nora 01:55:09 41:57 05:27
148 Margit Vilhelmsson -95 Nora 01:55:10 41:58 05:28
149 Fredrik Holm -73 Örebro AIK 01:55:18 42:06 05:28
150 Benny Landegren -51 Runacademy IF 01:55:25 42:13 05:28
151 Simon Ekdahl -77 Hovsta IF 01:55:38 42:26 05:29
152 Bengt Karlsson -65 Strängnäs 01:55:41 42:29 05:29
153 Eric Malm -49 IFK Nora 01:55:49 42:37 05:29
154 Lars Karlsson -64 Östansjö SK 01:56:00 42:48 05:30
155 Tommy Andersson -48 IK Spring Väst 01:56:01 42:49 05:30
156 Torbjörn Eriksson -67 Garphyttans IF 01:56:04 42:52 05:30
157 Ann Sofie Thorsen -66 Nora 01:56:06 42:54 05:30
158 Elin Ekerheim -85 Time for Ghana 01:56:16 43:04 05:31
159 Hanna Fridhamre -77 IFK Nora 01:56:32 43:20 05:31
160 Peter Sparrow -68 Örebro AIK 01:56:42 43:30 05:32
161 Per Lennartsson Persson -90 Nora 01:57:02 43:50 05:33
162 Nina Huss -79 Meritor FK 01:57:16 44:04 05:33
163 Johan Wahlstedt -64 IFK Nora 01:57:48 44:36 05:35
164 Susanne Felldin -71 Kumla 01:58:01 44:49 05:36
165 Rolf Krigsman -62 Räddningstjänstens IF 01:58:01 44:49 05:36
166 Fredrik Englund -79 Nora 01:58:24 45:12 05:37
167 Patrik Granström -87 Örebro 01:58:29 45:17 05:37
168 Maria Engström -62 IF Start 01:58:35 45:23 05:37
169 Mathias Sevesson -73 Östansjö SK 01:58:55 45:43 05:38
170 Birgitta Jansson -42 Storådalens SK 01:59:37 46:25 05:40
171 Kim Möller -78 Garphyttan 01:59:46 46:34 05:41
172 Björn Porserud -47 Fredrikshofs FIF 01:59:49 46:37 05:41
173 Malin Säterås -78 Örebro AIK 02:00:04 46:52 05:41
174 Mats Franzen -65 Östansjö SK 02:00:38 47:26 05:43
175 Nicklas Gryth -73 Born 02:00:47 47:35 05:44
176 Jarno Lauronen -81 Dark Trail Runners 02:01:00 47:48 05:44
177 Anders Kadesjö -77 Nora Glass 02:01:37 48:25 05:46
178 Jenny McQuire -72 Degerfors 02:01:48 48:36 05:46
179 Anders Lindberg -78 Örebro 02:01:54 48:42 05:47
180 Patrik Bergman -79 Ställdalens AIK 02:02:03 48:51 05:47
181 Johan Wallstedt -93 Vadstena 02:02:32 49:20 05:48
182 Tony Holmgren -54 IF Göta 02:02:38 49:26 05:49
183 Stig Jonsson -62 Laxå OK 02:03:03 49:51 05:50
184 Rolf Henriksen -59 Örsundsbro 02:03:05 49:53 05:50
185 Lindha Lönnström -74 Kullens Company 02:03:44 50:32 05:52
186 Ulf Carlson -67 IFK Nora 02:03:56 50:44 05:52
187 Andreas Mogren -82 Nora 02:04:24 51:12 05:54
188 Tanja Halme -62 Östansjö SK 02:04:59 51:47 05:55
189 Dzenan Plivac -77 Rolls-Royce IF Kristinehamn 02:05:13 52:01 05:56
190 Stefan Liljebjörn -76 Örebro 02:06:05 52:53 05:59
191 Marcus Holmberg -72 ARD 02:06:10 52:58 05:59
192 Peter Tinjan -82 Örebro 02:06:51 53:39 06:01
193 Per-Anders Ekman -62 Lilla Mon 02:06:56 53:44 06:01
194 Anna Nilsson -71 IF Start 02:07:04 53:52 06:01
195 Tina Einarsson -69 Nora 02:07:06 53:54 06:01
196 Peter Comét -56 IFK Nora 02:07:45 54:33 06:03
197 Maria Ekström -77 IF Start 02:07:45 54:33 06:03
198 Rickard Bäck -77 Åsbro GoIF 02:08:07 54:55 06:04
199 Björn Weidinger -93 Hässelby 02:08:31 55:19 06:05
200 Amanjeet Sandhu -63 Åsbro GoIF 02:08:31 55:19 06:05
201 Michael Schweidenbach -66 Nora 02:09:01 55:49 06:07
202 Åsa Lindström -70 Nora 02:09:02 55:50 06:07
203 Ingemar Weidinger -56 Hässelby 02:09:13 56:01 06:07
204 Sivert Lignell -53 IF Start 02:09:15 56:03 06:08
205 Ivar Kleber -52 Nora 02:09:21 56:09 06:08
206 Rikard Vestberg -83 Årsta 02:09:51 56:39 06:09
207 Sture Bodare -44 Glanshammars IF 02:10:12 57:00 06:10
208 Per-Johan Lindberg -54 Nora 02:10:16 57:04 06:10
209 Per Karlsson -67 Ericsson Kumla SK 02:10:47 57:35 06:12
210 Christer Lindberg -78 Lindesberg 02:11:21 58:09 06:14
211 Gösta Carlsson -44 KFUM Örebro 02:11:55 58:43 06:15
212 Heidi Arff -70 Hemsjö 02:12:09 58:57 06:16
213 Daniela Nosko -86 Örebro 02:12:27 59:15 06:17
214 Klas Brynte -65 Nora 02:13:35 01:00:23 06:20
215 Mikael Pettersson -82 Kisa 02:13:35 01:00:23 06:20
216 Göran Hult -58 Saltsjö-Boo 02:13:42 01:00:30 06:20
217 Liselotte Lindqvist -87 Nora 02:13:44 01:00:32 06:20
218 Harri Luukko -70 Skebokvarn 02:13:48 01:00:36 06:21
219 Pekka Luukko -47 Södertälje 02:14:00 01:00:48 06:21
220 Anna Wiik -76 Örebro 02:14:10 01:00:58 06:22
221 Carin Calleberg -70 Örebro AIK 02:14:32 01:01:20 06:23
222 Greger Kammerland -68 Nora 02:14:46 01:01:34 06:23
223 Dag Rydén -53 Östansjö SK 02:15:18 01:02:06 06:25
224 Sofia Erlandsson -71 OK Milan 02:16:39 01:03:27 06:29
225 Lena Johansson -76 Nora 02:16:59 01:03:47 06:30
226 Pernilla Svenson -73 Nora 02:18:02 01:04:50 06:33
227 Henrik Lyly -74 Tottas Fritid 02:18:23 01:05:11 06:34
228 Eva Porserud -54 Solna 02:18:41 01:05:29 06:34
229 Jonny Nilsson -54 Nora 02:19:06 01:05:54 06:36
230 Per Jägerström -68 Kopparbergs IF 02:19:49 01:06:37 06:38
231 Therése Johansson -71 Nora 02:21:39 01:08:27 06:43
232 Henrik Andersen -72 Kumla Real 02:21:39 01:08:27 06:43
233 Emelie Ulander Gille -87 Årsta 02:21:57 01:08:45 06:44
234 Sven-Olof Dahlgren -44 Kopparbergs IF 02:22:35 01:09:23 06:45
235 Carina Wahlström -61 Östansjö SK 02:23:09 01:09:57 06:47
236 Cecilia Hansson -76 MIT Tough Team Göteborg 02:26:46 01:13:34 06:57
237 Eva Lindberg -52 IFK Nora 02:26:47 01:13:35 06:57
238 Dan Söderholm -71 Lidhult 02:28:09 01:14:57 07:01
239 Nils-Erik Gustafsson -53 Nora 02:28:24 01:15:12 07:02
240 Pontus Johansson -93 Surahammar 02:28:54 01:15:42 07:03
241 Malena Bäckström -70 Örebro 02:29:50 01:16:38 07:06
242 Lennart Wallstedt -63 Vadstena 02:31:15 01:18:03 07:10
243 Heidi Hakonen -83 Nora 02:42:59 01:29:47 07:44
244 Ola Sjöstedt -66 Nora 02:43:00 01:29:48 07:44
245 Ulrika Vestberg -78 Nora 02:45:32 01:32:20 07:51
246 Åke Mossberg -50 IFK Nora 02:48:22 01:35:10 07:59
247 Per-Erik Karlfeldt -51 IFK Nora 02:54:15 01:41:03 08:16
248 Arne Evertsson -41 Storådalens SK 02:55:12 01:42:00 08:18
249 Linda Eriksson -87 Bredsjö 03:50:20 02:37:08 10:55
- Maria Angberg -79 Lindesberg DNF - -
- Johan Svanholm -76 Örebro AIK DNF - -
- Magnus Liljerås -68 Östansjö SK DNF - -
- Jimmy Jansson -79 Örebro DNS - -
- Joakim Noritis -80 Westeros Trail Running Society DNS - -
- Frida Lindberg -77 IF Start DNS - -
- Malin Helmker -91 Hässleholm Freeflow AC DNS - -
- Maria Olsson -72 Kumla DNS - -
- Thomas Wadefjord -66 Fruktkakan DNS - -
- Jeanette Persson -71 Sunnemo DNS - -
- Mats Guldbrand -79 Örebro DNS - -
- Samuel Wulgué -72 Hovsta DNS - -
- Annica Hessler -56 Östansjö SK DNS - -
- Tomas Wall -61 Bocksboda Löparklubb DNS - -
- Sigvard Koplimäe -50 Vattudalens LDK DNS - -
- Markus Ockborn -65 Granbergsdals IK DNS - -
- Björn Eriksson -86 Örebro DNS - -
- Janne Frykberg -61 Borlänge DNS - -